JAK nás ovlivňuje žlutá a šedá? Víc než bychom chtěli…

MÁME SE OBLÉKAT TAK, JAK NÁM TO DIKTUJE MÓDNÍ SVĚT?

JAK NÁS OSOBNĚ TO MŮŽE OVLIVNIT? A JAK TO OVLIVNÍ DRUHÉ PŘI POHLEDU NA NÁS?

Už víme, že žlutá a šedá barva jsou TRENDY barvy této sezony jaro/léto 2021. Víte ale, co tyto dvě barvy říkají o nás? Jakou energii vysíláme na naše okolí tím, že si ji oblékneme? A co je důležitější, jak tyto dvě barvy ovlivňují naši psychiku a jak nám můžou změnit náladu?

ŠEDÁ BARVA

Začneme šedou barvou, protože tato barva je považována za barvu neutrality a kompromisu.
Psychologicky tato barva nevymezuje žádný prostor, není v ní ani vzrušení, ani uvolnění. Je rozhraním mezi bílou a černou. Vzniká částečnou absorpcí všech barev. Pokud od šedé čekáme nějaké emoce, pak je to především smutek, nuda a pokora. V tomto případě jde hlavně o intenzivní, sytější odstín. Tmavě šedou, která má blíže k černé.
Tato barva přitahuje opatrné a málo sebejisté lidi, nedůvěřivé, neschopni se rozhodnout. Ty, kteří mohou mít strach ze života a nechtějí na sebe upoutávat pozornost. U citlivějších jedinců může vyvolávat úzkost, když je ji příliš. Vhodné je tuto barvu, právě pro její vibrace, používat spíše doplňkově. A to platí jak v oblékání, tak v interiérech.

———-

ŠEDÁ je barva nerušící pozadí. Jen ticho, všednost a absolutní klid. A proto ve světlejších, méně sytých tónech je naopak tato barva velmi příjemná pro odpočinkový oděv. Navozuje totiž atmosféru klidu a harmonie. Označuje i zralost, životní zkušenosti a moudrost.
„…šedá kůra mozková….“, „…moudrost šedin…“ Výroky, které právě šedou barvu charakterizují.

Takže malé shrnutí.

Pokud se chcete hodit do pohody, mít klídek a být chvíli sami, nahoďte se do světle šedivé domácí kombinézy, teplákové soupravy, uvařte si čaj, zapalte svíčku a přečtěte si knihu, nebo jen tak rozjímejte. Nebo běžte nasát harmonii do přírody.

———-

Pokud jdete ven a chcete splynou s davem a nepoutat na sebe pozornost, zahalte se do tmavě šedých tónů. Nicméně POZOR! Jestli máte ALE navíc chmury a blbou náladu, raději zkombinujte šedý outfit s barvou, která vysílá pozitivnější vibrace jak do těla, tak na okolí. A kterou barvu si zvolit jako doplňkovou? Ideálně……. ŽLUTOU.

ŽLUTÁ

Žlutá barva povzbuzuje, osvobozuje, přináší pocit uvolnění, souladu a harmonie. Působí vesele a otevřeně. Je v ní naděje a touha po radosti. Nicméně může být i spojována s povrchností a přelétavostí. 
Žlutá barva vzniká smícháním základních barev červené a zelené. A tím je přednastaven psychologický význam této barvy. Je v ní spojeno vzrušení z červené barvy a skryté napětí z barvy zelené. Žlutá znázorňuje slunce, je symbolem dynamické energie, kterou uvolňuje do okolí.
A navíc je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Napomáhá v komunikaci při navazování kontaktů. Milují ji lidé, kteří jsou bezprostřední, plní nadějí a očekávání. Naopak těm, jehož naděje byly zmařeny, byl zklamán, tuto barvu odmítá. Zdá se jim pokrytecká a licoměrná. Proto odmítání žluté barvy prozrazuje zklamání a nedůvěru v budoucnost.
Žlutá barva navíc ovlivňuje solar plexus, játra, střeva a žlučník. Může představovat nezpracované emoce, a tudíž se člověk v takovém případě může cítit podrážděně, neklidně, cítit bolest v žaludku.
A teď mi to nedá, napsat ještě pár vět o tom, jakou důležitou roli sehrála tato barva v minulosti. Neb mi to přijde hodně zajímavé. A pak přijde shrnutí.

———-

V řecké mytologii zlatá jablka Hesperidek symbolizují lásku a nesmrtelnost. Zároveň je zlaté jablko příčinou trojské války, symbolem žárlivosti a pýchy. V náboženské symbolice křesťanství se vyjadřuje zlatou a žlutou barvou myšlenka splynutí duše s bohem a současně její protiklad duchovní odpadlictví. Je to barva kacířů, barva Jidáše, který zradil. Ve světské symbolice se žlutou barvou a zlatem označovala manželská láska a zároveň její protiklad, nevěra, která manželské svazky trhá. Ve středověku se žlutá stala barvou hanby. Museli ji nosit žebráci, malomocní, prostitutky a svobodné matky. Ve Francii se žlutou barvou pomazávaly dveře zrádců. Ve Španělsku nosil kat žlutý a rudý šat, kdy žlutá symbolizovala vinu trestaného, rudá moc a odplatu. Symboliku žluté barvy zneužili nacisté, kdy přikazovaly Židům nosit viditelně žluté znamení, Davidovu hvězdu.

Shrnutí

Žlutá barva je tedy symbolem hojnosti života, ale i zkázy. Je silně propojena s myšlenkami, emocemi a intuicí.  A jak říká vietnamské přísloví: „Zlato je žluté, ale duše od něho černá“. Záleží tedy na každém z nás, jestli si vezmeme ze žluté barvy to dobré nebo to zlé. Máme na výběr.
Pokud jdete na schůzku nebo chcete být více kreativní. Jestli potřebujete snížit trému a nesoustředěnost, vezměte si na sebe žlutou barvu.  Žlutá podpoří vaše myšlení a kreativitu.
Pokud chcete na sebe upoutat pozornost, sáhněte po žluté.
Potřebujete zmírnit zácpu, nadýmání, kožní problémy i nervové vyčerpání. Obalte se žlutou.
Nošením žluté vysíláte na ostatní pohodu a otevřenost.

Malé zamyšlení na závěr.

Je s podivem, že žlutá barva, široce přijímaná pro svůj jas a kladné pocitové a věcné asociace, jež vyvolává, je jen pro velmi malé procento dospělých oblíbenou barvou. Ve vlnovém pásmu ji odpovídá 575 nm, v delších vlnách přechází do oranžové (600nm) a červené (660nm) barvy. V kratších vlnách se mění ve žlutozelenou (560nm) a zelenou (510nm). Zaujímá tedy v pásmu pouze nepatrný malý úsek, zhruba osminu a to je mnohem méně, než barvy s nimiž sousedí. A v duze je žlutá barva na třetí pozici hned po červené a oranžové, téměř nepostřehnutelná.

Rada na závěr.

Vsaďte na TREND letošní sezony. Začněte žlutou barvu milovat. Má ohromné pozitivní i léčivé účinky.
Je mnoho odstínů žluté a mnoho různých doplňků. Pokud se žlutou budete začínat, nemusíte hned kupovat celý outfit. Stačí malá, drobná věc: šátek, opasek, brož, prstýnek, korálky nebo náhrdelník. V dešti vytáhnout žlutý deštník. Nebo si pořídit kabelku, klobouk, hodinky. Cokoliv, co budete mít na těle, aby vám barva dodávala tu správnou pozitivní energii.

A KOMBINUJTE

ŠEDOU X ŽLUTOU

ŽLUTOU X ŠEDOU

A ve které konkrétní dny v konkrétním měsíci v roce 2021 ji nosit, aby vám tuto vibraci ještě zvýšila a znásobila. To se dozvíte příště. Vypočítáme si přesně dny pro každého z vás, kdy nosit jakou barvu, tedy i žlutou a šedou.

5 názorů na “JAK nás ovlivňuje žlutá a šedá? Víc než bychom chtěli…”

  1. Pingback: Na vlně oranžových vibrací... - Zdena Michalkova

  2. Pingback: Dvojí tvář červené...aneb proč vidět rudě. - Zdena Michalkova

  3. Pingback: Věděli jste, že zelená barva podporuje plnění přání? - Zdena Michalkova

  4. Pingback: Hledáte lásku a oddanost? Vsaďte na modrou... - Zdena Michalkova

  5. Pingback: Jak se zklidnit a stabilizovat? Vsaďte na hnědou... - Zdena Michalkova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *